A BIR álláspontja a kiterjesztett gyártói felelősségről

A BIR álláspontja a kiterjesztett gyártói felelősségről

A hulladékhasznosító ipar világszervezete, a BIR közzétette álláspontját, ajánlásait a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszerek megszervezéséhez.

Az 1948-ban alapított Bureau of International Recycling (BIR) a legnagyobb nemzetközi hulladékhasznosító ipari szövetség, amely több mint 30 000 vállalatot képvisel 70 országból, 37 országos hulladékhasznosítói szervezeten és több mint 1000 közvetlen tagsággal rendelkező vállalaton keresztül. A BIR-ben nemzeti tagként Magyarországot a HOSZ képviseli. 

Az alábbiakban az álláspont összefoglalójának a fordítását olvashatják.

I) Az utóbbi évtizedekben „a szennyező fizet” elvének alkalmazása érdekében kiterjesztett gyártói felelősségi (EPR-) rendszereket hoztak létre a legkülönbözőbb hulladékáramokra. A BIR támogatja a körforgásosságot növelő szakpolitikai intézkedéseket, azonban rendkívül fontos, hogy az EPR-rendszereknek nem szabad megzavarniuk a már létező, hatékonyan működő piacokat. Csak abban az esetben kell EPR-rendszert felállítani, ha ez szükséges, és csak az adott hulladékáram kezelési hatékonyságának, valamint értékének a felmérését követően. Létfontosságú a szabad és méltányos verseny fenntartása a hulladékhasznosító iparban, mert a másodlagos nyersanyagokkal a piac összetett törvényszerűségei, például a kereslet és a kínálat alakulása szerint kereskednek, és az EPR-rendszerek – ha nem megfelelően alakítják ki ezeket – akadályozhatják a piac hatékony működését.

II) A kormányoknak először más szakpolitikai intézkedéseket kell megfontolniuk a körforgásosság növelése érdekében, így például az újrafeldolgozást elősegítő tervezés és a másodnyersanyag-tartalomra vonatkozó célértékek kötelezővé tételét. Ezek hatékony eszközök, amelyekkel növelhető a másodnyersanyagok iránti kereslet, és egyenlő versenyfeltételek biztosíthatók a másodnyersanyagok számára a kitermelt (elsődleges) nyersanyagokkal szemben.

III) Ahol és amikor az EPR-rendszerek létrehozását elengedhetetlenül szükségesnek ítélik, biztosítani kell a hulladékhasznosítók részvételét az EPR-rendszerek irányító testületeiben azzal a céllal, hogy megfelelően egyensúlyban legyenek az értéklánc leginkább érintett szereplőinek az érdekei. A hulladék tulajdonjogának a hulladék feldolgozásáért felelősséggel tartozó hulladékhasznosító vállalatnál kell maradnia azért, hogy a vállalat versenyképes maradhasson, és folytathassa befektetéseit az üzletbe. Emellett a versenyjogi előírások teljesítése érdekében alapvető fontosságú a monopóliumok elkerülése, valamint az átlátható és méltányos tenderek. A BIR készen áll, hogy támogassa a jogalkotókat és a hatóságokat az újrafeldolgozási arányok és a körforgásosság növelésére irányuló erőfeszítéseikben.

A BIR teljes álláspontja angol nyelven ezen a linken érhető el.